Syphon (Sifon) Kahve Demleme Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır? - Hotel Restoran Cafe Marketi...

Makaleler » Horecamark Blog » Syphon (Sifon) Kahve Demleme Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Syphon (Sifon) Kahve Demleme Yöntemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Son yıllarda yeni kahve demleme ekipmanlarına olan ilgi, farklı ekipmanların ve kahve demleme yöntemlerinin de ortaya çıkmasına neden oldu. Bunlardan biri olan Syphon kahve demleme yöntemi nedir? Syphon kahve demleme nasıl yapılır? Sorularına cevap arayan kahve severler için, bu demleme yöntemi hakkında en işe yarar ince detayları sizlerle paylaştık.
 

Bu yöntem kimileri tarafından bilinmese de kahvenin ideal tadı için en uygun yöntemlerden biri olması nedeniyle, gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor. Syphon kahve demleme yöntemi için, en iyi demleme yöntemlerden biri olduğunu söylemek kesinlikle abartı olmayacaktır.

Sifon kahve demleme yöntemi adıyla da bilinen bu yöntem yeni bir kahve hazırlama prensibi olmayıp, aslında 1980’li yıllardan beri kahve severlerin hayatındadır. Ancak Türkiye’de henüz yeni yaygınlaşmaya başlayan Syphon kahve demleme ekipmanı kullanarak demleyeceğiniz kahvelerden, muhteşem lezzetler elde edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Syphon Kahve Demleme Yöntemi Nedir?

 

 

Öncelikle yöntemin çalışma prensibinden, kısaca bahsedelim. 2 odacıklı bir ekipman olan Syphon, altında bulunan ısıtma sistemiyle çalışmaktadır. Ekipmanı oluşturan odaların alttakinde su, üstte bulunan kısımda ise kahve yer alır.

Ekipmanın altındaki ısıtma sistemi, ünitenin üzerindeki suyun kaynamasını sağlayarak suyun odacıklar arasındaki kanalı kullanarak kahvenin bulunduğu odaya geçerek eklenmesine ve dolayısıyla kahvenin daha iyi bir şekilde demlenmesine imkân tanır.

Isıtıcı ünitesinin çekilmesinin ardından altta bulunan odacıktaki basınç düşmekte ve bu sayede üst odanın içerisinde bulunan su, oldukça yavaş bir şekilde ekipmanın filtresinden geçmekte ve alttaki odaya akarak kahvenin en ideal şekilde demlenmesi ile sonuçlanmaktadır.

Hem kullanılan metot ve hem de cam malzemenin olması, yumuşak içimli dolgun aromalı bir kahve elde edilmesini sağlamaktadır.

 

Syphon Kahve Demleme Nasıl Yapılır?

 

Diğer kahve demleme ekipmanlarına göre daha basit olan bu yöntem ile kahve demlerken, bazı hususların dikkate alınması kahve tadını fazlasıyla iyileştirecektir. Özellikle ısıtıcının çekileceği zamana dikkat edilmesi fazlasıyla önemlidir.

 

Malzemeler


Süreyi takip etmek için kronometre kullanmak, ısının zamanında çekilerek en iyi sonucu elde etmek için önemlidir.
Demleme miktarınca öğütülmüş kahve
Tahta kaşık
Syphon demleme ekipmanı
Demleme Aşaması
400 ml suyu, harici bir çaydanlığın içerisinde kaynatın.
20 gr kahve için, 300 ml kadar su kullanılmalıdır.
300 ml sıcak veya soğuk suyu alt odacığa ekleyin.
Üst odacıkta biriken suyun içerisine 20 gram olarak hazırladığını kahveyi dökerek karıştırın.
Yaklaşık 1,5 dakikalık süre içerisinde aromalar çıkmaya ve kahve demlenmeye başlayacaktır.
1,5 dakikanın ardından kahveyi tekrar karıştırarak, ısıtma ünitesini ekipmanın altından alın.
Isıtıcı ekipmanın ayrılmasının ardından düşen basınç sayesinde yaklaşık 40 saniye içerisinde, üstteki kahve alt odacığa akarak kahve hazır hale gelecektir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Horecamark,
Mutfak Ekipmanları, Kafe & Bar, Kahve Ekipmanları, Büfe, Servis & Sunum Ekipmanları üretimi ve tedariğinde 20 yıllık tecrübeye sahip bir ekip ile 2017 yılından itibaren sektörüne farklı bir anlayış getiren Gastroplanet A.Ş. 'nin Hotel-Restaurant-Cafe ekipmanları Marketi olma vizyonu ile yola çıkmış satış platformudur.
Horecamark platformunun içinde yer aldığı Gastroplanet, Dinamik ve geniş vizyonlu bir ekip ile iş ortaklarına her türlü konuda çözümler sunmaya odaklanmış, yenilikçi tasarım, ürün ve uygulamaları ile kısa süre içinde adını geniş kitlelelere duyurmuş bir tedarik ve çözüm ortağıdır.
Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de hızla gelişen Kafe - Restoran ve Otelcilik (HoReCa) sektörlerinde ihtiyaçlar hızla artarken, yatırımcılar daha ekonomik, daha ergonomik, daha işlevsel ama bunların hepsinin yanı sıra “daha kaliteli” çözümler aramaktadır.
Bu noktada temsil ettiği markalar ve geliştirdiği hizmet kalitesi ile Horecamark & Gastroplanet A.Ş. oluşumu, “Çözüm Ortağınız” sloganıyla Endüstriyel Mutfak, Kafe, Bar, Barista Ekipmanları, Açık Büfe, Banket ve Sunum alternatifleri, Anahtar Teslim Projelendirme ve Satış Sonrası Teknik Destek Hizmeti … gibi pek çok alanda gelişmeye ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaya devam etmektedir.

Alışveriş Sepetim

yeni 3